Novi je, 82. sastanak Čitateljskog kluba za odrasle Gradske knjižnice i čitaonice Slatina održan u utorak, 11. lipnja 2024. godine. Čitali smo knjigu „Galveias“ portugalskog pisma Jose Luisa Peixota. Roman je dobio nagradu Oceanos, najvažniju nagradu portugalskog govornog područja i preveden je na 20 svjetskih jezika. Okosnica je romana piščevo rodno mjesto kojim je i imenovao svoje djelo.

Pisac postavlja radnju romana u određenu godinu i određeno mjesto, Galveis, naglašavajući događaj koji silazi na scenu, pad meteorita, a koji će utjecati na živote ljudi koje, čitajući ga, susrećemo. Knjiga je izazovna i zahtjeva pažnju čitatelja.

Zanimljivost ovoga kluba je što naši vjerni članovi ukoliko ne mogu doći na sastanak pošalju osvrt na pročitano.

Vjerna članica kluba Jelka ističe: „Pad meteorita usmjerava svemir u jedno malo mjesto i zajednicu koja se drži tradicije, ali i polako nestaje uslijed migracija, nasilja, sukoba s modernim. Peixoto preciznim jezikom oslikava osebujne psihološke portrete malih ljudi, traži izgubljeno, progovara o bolima i gubitcima.“

Tatjana ističe: „Kad smo kod likova, zabavljalo me je povezivanje svih imena i njihovih života kroz ekstremni događaj, ali je li događaj iznio na svjetlo svu tamu ili je ona ionako postojala. Neovisno o tome što mi je bilo mučno probijati se kroz neke dijelove knjige, istovremeno ne znači da sav taj cirkus od primitivizma nije dio malih ili velikih zajednica ljudi. Fikcija ili ne, asocira na surovu stvarnosti.“

Naš član kluba Zdenko, ovoga puta iz Böblingena poslao je svoj osvrt na pročitanu knjigu, izdvajamo dijelove: „Kada sam uhvatio kakav takav ritam od sredine prema kraju, shvatio sam da mi se sviđa stil pisanja kojim autor ulazi u život i karaktere likova koji se protežu kroz cijeli naslov, a kada je i perspektiva psa stigla na red, pomislio sam kako je ovo baš hrabro i zanimljivo. U nekoliko trenutaka primijetio sam da se osjećam kako u ruci umjesto Peixota držim Gabriela Garciu Marqueza.“

Članica kluba Greta lijepo je dočarala utiske s čitanja ovoga romana i istaknula njegovu vrijednost: „Sazdana od pojedinačnih priča koje se tijekom napredovanja romana pametno isprepliću saznajemo kakav je život i kakvi su odnosi u portugalskom selu. Miris sumpora dao je zanimljiv okvir događajima, da bi se sve vratilo u normalu rođenjem jednog djeteta, čiji su tipični miris novorođenčeta svi osjetili i to je zatvorilo krug. Briljantno smišljeno i izvedeno.“

Knjiga je tražila pažljivog čitatelja i dobila ih je. Rasprava je bila dobra i bogata, razmjenjivali smo i nadopunjavali utiske i zapažanja. Knjigu bismo preporučili strpljivim čitateljima koji vole izazove, trud će im se isplatiti. Od članova kluba roman „ Galveias“ poznatog portugalskog pisca Jose Luisa Peixota dobila je ocjenu 3,73.

Novi susret Čitateljskog kluba za odrasle održat će se u utorak, 10. rujna 2024. u 17.30 sati jer nam slijede ljetni praznici. Do tada, do novog naslova koji će ponovno zaokupiti našu pažnju želimo vam ugodne i vesele ljetne praznike.

Djelatnice Gradske knjižnice i čitaonice Slatina pozivaju Vas da nas posjetite i odaberete za sebe i svoje ukućane zanimljivo štivo. Čeka vas pregršt novih i zanimljivih knjiga.