Poslije kraćeg ljetnog odmora članovi Čitateljskog kluba za odrasle Gradske knjižnice i čitaonice Slatina ponovno su se sastali kako bi u prijatnoj atmosferu i druženju pričali o knjizi koju su čitali za rujan. Lijepo je bilo ponovno zajedno vidjeti poznata lica, vesela, opuštena u želji da s drugima podijele doživljaj pročitane knjige. Isto je tako jako lijepo što naši članovi Čitateljskog kluba u svoj planer za svaki mjesec uvijek stave drugi utorak u mjesecu, sastanak kluba, kao što su to učinili i ovaj put. Dakle, 9. rujna 2024. u 17.30 sati započeo je novi sastanak kluba na kojemu smo raspravljali o romanu „Mali požari posvuda“ američke spisateljice Celeste Ng. Knjiga je odabrana od strane naše vjerne članice još od prvih dana postojanja kluba. Roman je pročitalo 15 članica i jedan član, devet članica bilo je na susretu, a zahvaljujući modernoj tehnologiji ostali su članovi poslali svoje osvrt na pročitano, jedna se članica svojim osvrtom javila iz Njemačke.

Mali požari posvuda, roman je po kojemu je snimljena i istoimena serija pa je vjerojatno mnogima ovaj naslov poznat po njoj. Naravno, mi smo pročitali knjigu, neki su i pogledali seriju i u oba slučaja su dodijeljene dobre ocjene. Zanimljivost ovoga romana je što je on dobra podloga za zanimljivu raspravu. Naime, niz je tema koje se nameću u romanu, spisateljica vješto barata nekim podatcima, opisuje jedan zanimljiv i dobro uređen i razvijen grad u Americi, točnije njegovo predgrađe, a kroz povijest jedne ugledne obitelji u njemu navodi neke ključne momente u povijesti same Amerike 20. stoljeća. Pitanje majčinstva, skrbništva, odnosa majke i djece, obitelji, braće i sestara, mladih, odrastanja, rasizma, pravde i krivnje, kontrole je ono što se u ovome romanu ističe. Celest Ng u romanu progovara o nekim pitanjima koja su univerzalna i postoje u svakom društvu pa i u „savršenom“ predgrađu dobro uređenog grada u kojemu se odvija radnja romana. Razgovarajući o romanu, njegovoj radnji, likovima, sredini u kojoj se sve događa, vremenu radnje naša se rasprava najviše zadržala na pitanju majčinstva, odnosno na likovima Elene i Mie, o dvije potpuno suprotne ličnosti koje odražavaju različite poglede na svijet, jedan samo naoko savršen i drugi ne tako savršen, tajanstven. Tu su i dvije kćeri, Elenina i Mijina, koje žele biti dio one druge obitelji. Usvajanje djece, surogat majke samo su neka od pitanja koje pobuđuju pažnju čitatelja. Čitatelj se pita kao i sudac, odvjetnici spora koji se vodi u romanu, koja je strana u pravu, na koji način najbolje razriješiti datu situaciju. Životna priča Elene i njezine obitelji, s jedne strane, Mijine s druge, isprepliću se sa sudbinama drugim likovima u romanu na koje one utječu i samim tim otkrivaju jedan dio sebe.

Knjiga je od članova Čitateljskog kluba za odrasle Gradske knjižnice i čitaonice Slatina dobio ocjenu 4,63.

Novi je susret Čitateljskog kluba u utorak, 8. listopada 2024. u 17.30 sati, a za ovaj susret čitamo roman „Pčelar iz Alepa“ britanske spisateljice Christy Lefteri. Rat na Bliskom istoku, migracijska kriza nadahnula su knjigu koja je već po izlasku postala međunarodni bestseler. Roman uspoređuju s „Goničem zmajeva“ Khaleda Hosseinija.