Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

    U utorak, 8. listopada 2024. održan je novi, 84. susret Čitateljskog kluba odraslih Gradske knjižnice i čitaonice Slatina. Čitali smo roman „Pčelar iz Alepa“ britanske spisateljice Christy Lefteri. Autorica je, dijete izbjeglica iz Cipra, ideju za pisanje romana dobila dok je radila kao volonterka UNICEF-a u prihvatnom centru za izbjeglice u Ateni. Po objavljivanju, knjiga je postala međunarodni bestseler.
Tema romana aktualna je, rat na Bliskom istoku, izbjegličke krize, stradanja, gubitci, ljudski i materijalni. Glavni lik romana Nuri, Sirijac, iznosi svoju priču, priču svoje obitelji, rođaka, svoga naroda, izbjeglica s kojima je iskusio patnju, bol, ali isto tako svjedoči tuđoj patnji i želi pomoći.

    Naša stalna članica kluba Greta L. u svom osvrtu na pročitanu knjigu istakla je i potvrdila ono što smo zaključili na susretu o ovom djelu: „Knjiga me je oduševila vještinom prikaza vrlo tužne priče, načina na koji autorica izbjegava čistu kronologiju povezujuću prošle i trenutne događaje, uzrok i posljedicu stanja u kojem se likovi nalaze. Istovremeno smo svjesni bogatih duša koje su nemili događaji doveli u stanje beznađa i otuđili jedno od drugoga. Oni ne plaču, ne žale se, ne psuju i ne okrivljuju; zauzeti su preživljavanjem duha i tijela u tragičnim okolnostima – samo žele ponovno biti oni koji su bili prije… Knjiga, naravno ima više slojeva o kojima se može razmišljati, političkih i socijalnih, ali ova knjiga nije o tome. Mogao ju je napisati samo netko tko je imao duboki i empatični uvid u život tih ljudi. Zahvalni smo autorici na tome…“

    Naša vjerna članica T. M. progovara o osjećajima koje je knjiga pobudila na nju, ali i na sve ostale članice kluba: „Kako da izgovorim da sam vrlo teško čitala roman koji je napisan apsolutno po mom ukusu, sjajno kreativno isprekidana priča koja pluta poput njihovog mučnog puta prema zapadu, a sve to lišeno uobičajene patetike ili praznjikavih fraza. Mislim da su me rečenica po rečenica lagano bacali u tamu između jave i fikcije i prenijele svu tu nepodnošljivu tugu, naznake nade i svjetlosti su imale slabe šanse u toj muci…“

    Aktivna članica kluba Jelka M. o pročitanoj knjizi je napisala: „Roman „Pčelar iz Alepa“ mi se svidio. Volim suvremenu angažiranu prozu i… naučiti nešto o drugim kulturama i nepoznatim krajevima, ljudima i događajima. Meni se čini da autorica lijepo balansira između opisa mirnog, idiličnog života, brutalnih ratnih stradanja, mukotrpnog izbjeglištva i nade u bolje sutra. Trebali bi je pročitati svi skloni generaliziranju i osuđivanju drugih i drugačijih…“

    Da, knjiga nam se svidjela jer kroz svaki redak koji je autorica napisala izbija empatija prema ljudima koji trebaju ogromnu unutarnju i fizičku snagu da istraju i prežive. U romanu se radi o Nuriju, njegovoj ženi Afri, njihovoj djeci, rođaku Mustavi i njegovoj obitelji, sunarodnjacima, ali i svim izbjeglicama koje glavni akter priče susreće. Zapravo, knjiga nas poziva da ne okrenemo glavu, ne osuđujemo one koji prelaze tisuće kilometara da bi dobili priliku da prežive, da dostojanstveno žive. Po rođenju, na ovoj prekrasnoj planeti Zemlji, svi imamo pravo na to i za sve nas ona je dom. Kakve veze imaju pčele u ovome romanu, recimo pčela koja nema krila i preživljava brigom čovjeka pčelara, saznat ćete kad budete čitali ovu knjigu. Toplo je preporučamo. Od članica kluba knjiga „Pčelar iz Alepa“ Cristy Lefteri dobila je ocjenu 4,33.

    Novi susret Čitateljskog kluba za odrasle Gradske knjižnice i čitaonice Slatina održat će se 12. studenoga 2024. u 17.30 sati. Knjigom „Mladenka kostonoga“ Želimira Periše pridružit ćemo se manifestaciji Mjeseca hrvatske knjige 2024. Roman je 2020. godine osvojio književnu nagrada tportala za najbolji roman godine.

Skip to content